مرکز خدمات روانشناسی روان بُنه

 • Psychoroom@yahoo.com
 • 021-66907404

مشاوره کودک و نوجوان

روانشناس کودک و نوجوان

کلینیک روان بنه

تصمیم به صاحب فرزند شدن در خانواده ، یعنی پذیرفتن مسئولیت سنگین در تربیت می باشد که اگر بخواهیم واژه تربیت را تعریف کنیم ، در واقع به معنای تعلیم دادن یا پرورش که شامل مجموعه ای از روش های مثبت و منفی می باشد. وقتی که کودکان خود را تربیت می کنید به آن ها می آموزید که چگونه رفتار کنند . والدین برای کودکان خود قالب های رفتاری می سازند که آن چه را که از آن ها انتظار دارند ببینند . تربیت کودک ، وظیفه ای یک روزه نیست و پدر و مادر باید به شکل پایداری عمل کنند تا روش های تربیتی موثری داشته باشند . بر اساس تحقیقاتی که در روانشناسی کودک انجام شده نحوه پرورش فرزندان در فرهنگ های مختلف ، متفاوت است . طبق تحقیقات انجام شده که در مقالات بخش مشاوره ازدواج در وبلاگ سایت انتخاب نو نیز به آن اشاره شده است، مایکل راتر 4 نوع سبک تربیت فرزند را توصیف کرده است که عبارت اند از : 1) سبک فرزند پروری مستبدانه : که با قوانین سفت و سخت و غیر قابل انعطاف والدین مشخص است و صمیمیت عاطفی کمی با کودکان خود دارند . 2) سبک فرزند پروری سهل گیرانه : که مشخصه آن فقدان تعیین حدود و به عبارتی اجازه می دهند که کودک هر کاری دوست دارد انجام دهد و جهت دهی کمتری نشان می دهند . 3) سبک فرزند پروری طرد کننده : که در آن والدین در پرورش و زندگی کودک دخالت نمی کنند و رقبت و توجه زیادی نیز به کودکان خود ندارند . 4) روش مقتدرانه – دو سویه که مشخصه آن قواعد محکم همراه با مشارکت دادن فرزند در تصمیم گیری در فضایی صمیمی و محبت آمیز است

آیا فرزندم به مشاوره کودک نیاز دارد؟

مشاوره کودک ، نوعی درمان است که بر کودکان خردسال و نوجوانان با یک یا چند بیماری روانی تمرکز دارد . همچنین به کودکانی که دچار تروما شده اند و یا در محیط خانه ناهنجار یا استرس زا زندگی می کنند ، کمک می کند . بسیاری از مسائلی که این کودکان با آن روبرو هستند ، از مسائلی که بزرگسالان در زندگی روزمره با آن ها روبرو هستند ، تقلید می کنند . برخی از این موضوعات رایج شامل اضطراب ، افسردگی و اندوه است . با این حال ، هدف  مشاور کودک ، تجزیه مشکلات به بخش های قابل کنترل است ، بنابراین کودکان می توانند با آن ها بهتر کنار بیایند .

 

چه زمانی به مشاوره کودک نیاز است ؟

 • اگر متوجه شدید که رفتار فرزند شما به طور ناگهانی و یا به طرز چشمگیری تغییر کرده است ، یا فرزندان به طور غیر طبیعی از بی انرژی بودن رنج می برد ، با پزشک متخصص کودک مشورت کنید و یا برای یک ارزیابی عمیق تر از یک مشاور کودک کمک بگیرید .
 • وقتی کودکی از پریشانی روانی ، اجتماعی یا عاطفی یا روانی رنج می برد ، مقابله با آن دشوار است ، به خصوص هنگامی که احساس می کنید هیچ کاری نمی کند . در اینجاست که یک مشاور کودک می تواند بسیار مفید باشد .

این متخصص بهداشت روان می تواند موارد اساسی را که بر سلامت عمومی و بهزیستی فرزند شما تأثیر می گذارد ، شناسایی کند ، بنابراین کودک می تواند به سرعت درمانی را که برای احساس بهتر داشتن او انجام می شود ، دریافت کند. واقعیت این است که بسیاری از کودکان قادر به پردازش کامل پیچیدگی هایی نیستند که همراه با مسائل عاطفی و یا روحی و روانی است که آن ها تجربه می کنند ، بنابراین مشاوره ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که کودک شما باید به سمت تمامیت ذهنی برود .

 • پس از سانحه یا زمانی که کودک از اختلال اضطراب عمومی رنج می برند ، بسیار مفید است .

به یاد داشته باشید ، هدف اصلی مشاوره کودک استفاده از دانش و تخصص یک مشاور کودک آموزش دیده برای آرام کردن نگرانی های شما و کمک به فرزندتان در دریافت کمک های لازم برای عملکرد صحیح است. مشاور کودک می تواند ابزارهای لازم برای مقابله با مسائل و هرگونه وضعیت سلامت روانی را به روشی سالم و مولد به شما و فرزندتان ارائه دهد.

از این گذشته ، این متخصص می تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا در اوقات ناخوشایند ، ترسناک ، تحریک کننده اضطراب و چالش برانگیز با استرس و آشفتگی کمتری حرکت کنید. به عنوان والدین ، ​​شما چیزی جز سلامتی و خوشبختی فرزندتان نمی خواهید ، اما گاهی اوقات موقعیت هایی رخ می دهد که شما به راحتی نمی توانید مشکلات کودک خود را رفع کنید .

بنابراین ، هنگامی که متوجه شدید فرزند شما در حال مبارزه با یک احساس یا رفتار غیرمستقیم نسبت به موضوعات است ، باید فرزند خود را برای صحبت کردن به یک مشاوره کودک ، ببرید .

 

 

برخی از متداول ترین موضوعاتی که مشاوران کودک با آن برخورد می کنند عبارتند از :

 • طلاق
 • غم و اندوه و مرگ یک دوست عزیز ، حیوان خانگی ، خانه و غیره.
 • شاهد یا تجربه یک رویداد تروما
 • شرایط بهداشت روان و پریشانی روانی (یعنی اضطراب و افسردگی)
 • قلدری
 • سوء استفاده جنسی ، عاطفی و یا جسمی
 • مشکلات جابجایی (به عنوان مثال تغییر مدارس ، خانه ها ، خانواده ها و یا شهر / کشور)
 • سوء مصرف مواد یا اعتیاد در خانواده

 

مشاور کودک چه کسی است ؟

مشاوران كودك ، متخصصان سلامت روان هستند كه در زمينه رشد اجتماعي و عاطفي و سلامت روان فرزند ، مهارت و بينشي ارزشمند دارند . درک این نکته مهم است که ممکن است نشانه های سلامت روان ، برای افرادی که نزدیک کودک هستند ، قابل رویت نباشد . اینجاست که مشاوران کودک وارد می شوند .

این افراد از دانش و تخصص لازم برای تشخیص ، شناسایی ، ارزیابی ، تشخیص و درمان طیف گسترده ای از شرایط بهداشت روان ، مسائل مربوط به تعدیل (طلاق ، مدرسه جدید ، قلدری ، اندوه و غیره) و پریشانی روانی برخوردار هستند . به طور خاص ، مشاور كودك ، كه بعضاً به عنوان كودكان درمانگر و روانشناسان كودك نيز خوانده مي شوند (بسته به سطح تحصيلات و مجوز) ، آموزش داده شده اند تا «ذهن بچه ها را بگيرند» ، تا بتوانند به آن ها كمك كنند.

علائم متداول موضوعات بهداشت روان یا پریشانی روانی در کودکان شامل موارد زیر است :

 • بی اختیاری ادرار
 • تنظیم مشکل در موقعیت های اجتماعی و یا موقعیت های جدید
 • کابوس های مکرر ، وحشت در شب و یا مشکلات خواب مانند بی خوابی
 • نمرات پایین یا افت ناگهانی تحصیلی
 • نگرانی و استرس مداوم
 • کناره گیری اجتماعی از فعالیت هایی که فرزند شما زمانی دوست داشته است .
 • کاهش قابل توجه و یا ناگهانی اشتها و یا کاهش شدید وزن
 • وسواس
 • ایده های خودکشی (افکار) یا تلاش
 • فرزند شما به صداهایی که در گوش خود می شنود ، پاسخ می دهد .
 • بیشتر وقت خود را به تنهایی و یا درگیر انزوای اجتماعی داوطلبانه می گذراند .
 • مصرف الکل و / یا مواد مخدر ، سوء استفاده یا اعتیاد
 • علیرغم گزارش سالم یک پزشک پزشکی ، مشکلات جسمی دارد .
 • آسیب رساندن به خود

اختلال هایی که مشاوره کودک به درمان آن کمک می کند :

 

اضطراب

یكی از مهمترین مزایای مشاور کودک برای كودكان این است كه به آنها می آموزد كه چگونه خودشان بتوانند به طور مؤثر پریشانی و اضطراب را کنترل كنند . به طور خاص ، کودکان می آموزند که چگونه از حملات هراس جلوگیری کنند و از راه های سالم تر با اضطراب مقابله کنند .

به عنوان مثال ، کودک در مواجهه با اضطراب ممکن است تمرینات تنفسی ، تکنیک های مدیریت تنش و آرامش را بیاموزد . بنابراین هنگام استرس ، دچار تنش نمی شود .

یک مشاور کودک می تواند به کودک شما کمک کند درک کند که نگه داشتن این احساسات در درون خود ، فقط همه چیز را بدتر می کند. با به اشتراک گذاشتن این نگرانی ها و ترس ها با یک دوست حرفه ای یا حداقل یک دوست یا اقوام قابل اعتماد ، فرزند شما می تواند از کمک های لازم برای مقابله ، مدیریت و یا مسائلی که باعث آشفتگی آنها می شود ، استفاده کند.

تروما

واقعیت این است که برخی از کودکان در معرض موقعیت های آزاردهنده هستند که آنها را آزار می دهد . حوادثی که هیچ کودکی نباید شاهد آن باشد یا تجربه کند. اثرات منفی و دلهره آور تروما می تواند شامل شوک ، جدا شدن ، بی حسی عاطفی و اجتماعی ، ترس ، اضطراب و افسردگی باشد. و ، متاسفانه ، در برخی موارد ، می تواند منجر به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شود.

مشاور کودک می تواند به این کودکان کمک کند تا درک کنند که مقصر آنچه برایشان رخ داده ، نیستند . آنها بازمانده اند – قربانی یا عامل نیستند . مشاور کودک می تواند به فرزند شما بیاموزند که اشکالی ندارد که درباره اتفاقاتی که برای او افتاده ، صحبت کند . مشاور کودک ، می تواند به کودک شما انواع مختلفی از مکانیسم های مقابله ای را که او می تواند هنگام  خشمگین یا غمگین شدن از آنها استفاده کند ، بیاموزد .

طلاق

وقتی که والدین از یکدیگر جدا می شوند ، می تواند برای کودک بسیار نگران کننده باشد . در حقیقت ، معمول است که کودکان خود را به خاطر طلاق مقصر بدانند. انتخاب بین والدین می تواند باعث شود کودکان احساس اضطراب ، ترس و گناه کنند ، به خصوص وقتی صحبت از کسانی است که می خواهند با آنها زندگی کنند. علاوه بر این ، کودکانی که انتخاب آنها با والدین یا خواهر و برادرشان همسو نیست ، اغلب احساس غم ، گیجی ، پریشانی و سردرگمی می کنند .

مشاور کودک می توانند به کودکانی که در حال گذراندن مراحل طلاق هستند و یا طلاق را گذرانده اند ، آموزش دهند چگونه با طیف گسترده ای از تکنیک ها ، مانند تنفس عمیق ، هنر یا موسیقی درمانی ، نفس مثبت با آنها کنار بیایند و احساسات متناقض و گیج کننده خود را برطرف کنند. صحبت کردن ، نوشتن ، ورزش کردن و صحبت کردن با یک دوست قابل اعتماد یا اقوام در مورد احساسات و افکار آنها ، می تواند تمرین های موثر برای بهبود شرایط کودک باشد .

از دست دادن

مرگ یک دوست عزیز ، حیوان خانگی ، دوست ، خانه ، مدرسه ، و یا سلامتی ، می تواند به غم و اندوه قابل توجهی منجر شود . اگر برای بزرگسالان ناراحت کننده باشد ، برای کودک که سطح بلوغ ، تجربیات زندگی یا مکانیسم های مقابله ای را که یک فرد بالغ دارد ، بهه طور کامل ندارد ، ده برابر بد تر است .

کودکان ممکن است در احساسات گیج کننده ، متناقض و نوسان دهنده مانند بی حسی ، انکار ، از دست دادن ، غم و اندوه ، ناامیدی ، افسردگی ، اضطراب و عصبانیت و عصبانیت غرق شوند . این کودکان ممکن است الگوهای فکری غیر منطقی پیدا کنند . آن ها ممکن است صادقانه باور داشته باشند که این ضرر ، ناشی از کاری است که انجام داده اند یا انجام نداده اند .

علاوه بر این ، آنها ممکن است گناهی بی حد و حصر احساس کنند که می توانستند کاری برای جلوگیری از ضرر انجام دهند ، اما این کار را نکردند .  مشاور کودک به کودکان کمک می کند تا ضمن آموزش به آنها ، روند غم و اندوه را بهتر بشناسند . مشاوران به کودکان توضیح می دهند که غم و اندوه یک احساس عادی است .

آن ها همچنین به کودکان توضیح می دهند که تجربه آن ها برای بهبودی از ضرر مهم است . این متخصصان همچنین کودکان را ترغیب می کنند تا هرچه بیشتر و هرچه بیشتر در مورد ناراحتی خود صحبت کنند ، تا زمانی که قادر به پردازش آن به روشی باشند که برای آن ها معنا پیدا کند . مهم است که شما به عنوان والدین ، مراقب فرزند خود باشید و اگر به نظر می رسد او بیشتر در حال غرق شدن است و بعد از یک سال قدم به سمت بهبودی بر نمی دارد ، با مشاور کودک ملاقات کنید .

یک مشاور کودک به فرزند شما راهکارهای مقابله ای را می آموزد ، مانند اینکه اشتراک گذاری احساسات خود با یک دوست یا دوست معتمد ، چقدر مهم است و اندوه را به سمت کارهای خلاقانه مانند موسیقی ، نوشتن ، و یا فعالیت های هنری هدایت کند.

متخصصان بهداشت روان به کودکان اندوهگین یاد می دهند که بسیاری از لایه های روند اندوه وجود دارد و هر یک از آن ها مهم است و برای بهبود باید مراحل را به ترتیب تجربه کرد . 

تغییر

برای بسیاری از کودکان تغییر (یعنی تغییر مدارس ، انتقال به شهر یا کشور جدید ، فرزندخواندگی ، ازدواج مجدد والدین ، طلاق ، زندگی با یکی از بستگان ، از دست دادن یک فرد یا حیوان خانگی و غیره) می تواند آسیب زا باشد . کودکانی که تغییر قابل توجهی در زندگی خود تجربه کرده اند ، ممکن است سخت بیان کنند که واقعاً نسبت به آن چه احساسی دارند . به طور خاص ، یک تغییر بزرگ می تواند منجر به اضطراب ، اعتماد به نفس پایین ، خود شک ، عدم اطمینان ، اضطراب ، افسردگی ، ترس ، هراسی ، نگرانی و یا عصبانیت نسبت به والدین خود و دیگران شود .

مشاور کودک به کودکان می آموزند که چگونه با تمرکز بر جنبه های مثبت (و تغییر ناپذیر) زندگی خود ، با این تغییرات مقابله کنند . آنها به بچه ها می آموزند که هنگام سختی کنار آمدن با “جدید بودن” همه چیز ، نفس عمیق بکشند. هدف این متخصصان کمک به فرزند شما در درک (و قبول) این است که تغییر طبیعی است و احساسات آنها موقتی است.

عزت نفس پایین و اعتماد به نفس پایین

واقعیت این است که برخی از کودکان با اعتماد به نفس پایین و اعتماد به نفس پایین می جنگند . هنگامی که این اتفاق رخ دهد ، می تواند منجر به اضطراب ، افسردگی ، سوء مصرف مواد ، اختلالات خوردن و حتی افکار خود آزار و خودکشی شود. کودک با عزت نفس پایین ممکن است احساس غیرقابل تحمل ، خالی بودن و بی ارزش بودن کند .

در نتیجه ، او ممکن است به این باور برسد که عزیزان و دوستان وی بدون او ،  زندگی بهتری دارند . مشاوره كودك می تواند به این كودك كمك كنند تا عزت نفس و اعتماد به نفس خود را با چند روش بهبود بخشد . به عنوان مثال ، یک مشاور کودک ممکن است به کودک با عزت نفس پایین و اعتماد به نفس پایین بیاموزد که چگونه به تصویر بزرگ نگاه کند و عمیق تر فکر کند تا علت اصلی مشکلات را پیدا کند .

او همچنین ممکن است به این کودک کمک کند تا بهتر بفهمد که افکار منفی و گفتگوی خود باعث می شود احساس بدی ، از نظر ذهنی و جسمی ، داشته باشد . این متخصص همچنین می تواند برای کودک توضیح دهد که چگونه افکار و صحبت کردن مثبت ، می تواند اعتماد به نفس و زندگی کلی او را به طور چشمگیری بهبود بخشد .

بهترین مشاوره کودک

مشاوره کودکان که ارائه نوعی خدمات روانشناسی مختص کودکان است امروزه یکی از موارد ضروری در جامعه است. در جامعه تحصیل کرده امروزی با روش های مدرن روانشناسی به درمان اختلالات کودکان می پردازند. وجود بهترین مشاوره کودک در کنار بسیاری از خانواده هایی که از مشکلات روان شناختی کودک خود رنج می برد امری ضروری است .مشکلاتی ضعف در روابط با هم سالان ،اضطراب و یا گوشه گیری از مواردی شایع در بین بسیاری از کودکان می باشد که باعث بوجود آمدن اختلالات رفتاری نظیر پرخاشگری و یا لجبازی در آنها می گردد. در صورت مشاهده ی این موارد باید والدین می بایست هرچه سریع تر کودک خود را برای حل چنین مشکلاتی نزد بهترین مشاوره کودک موجود ببرد تا با مواجهه و برخورد تخصصی تر نسبت به حل این مشکلات قدم بردارند.

به جرات می توان گفت بسیاری از والدین احساس ناخوشایندی را به هنگام مراجعه و حضور در کلینیک مشاوره کودک دارند و از اینکه قرار است کودکشان تحت درمان و معالجه قرار گیرند، ابزار ناراحتی می کنند اما توجه و کسب آگاهی در این زمینه برای والدین بسیار لازم است. والدین باید به این مساله توجه داشته باشند که مشاوره کودکان به صورت ریشه ای و طبق متدهای روانشناسی کودکان انجام شده بهترین مشاوره کودک ، می تواند به کودک شان کمک های بسیاری را در زمینه های مختلف داشته باشد. در صورتی که والدین به مشاوره کودکان زیر نظر متخصصین روانشناس اهمیتی نداده و خود به درمان اختلالات کودکشان بپردازند بدون شک تبعات بسیاری را برای خود و فرزندشان به وجود می آورند. یک روانشناس حرفه ای خوب می تواند ارتباط بسیار خوب و گرمی را با کودک برقرار کرده و مشکلات او را عمیقا درک کرده آنها را شناسایی کند و در ادامه بتواند مداخله درمانی خوبی را داشته باشد.

درمان کودکان توسط بهترین مشاوره کودک می تواند تاثیرات مثبت و مطلوبی را در ارتباط بین اعضای خانواده بوجود آورده و باعث شود روابط شاد و سالم بین والدین و کودک ایجاد شود.

شایع ترین مشکلاتی که امروزه خانواده ها را با خود درگیر کرده است شامل مواردی از قبیل کودک بیش فعال، کودک لجباز، کودک وابسته و کودک پرخاشگر می باشد که تمامی این مشکلات را می توانید با مراجعه به بهترین مشاوره کودک در بازه ی زمانی ۳ الی ۱۲ هفته برطرف کنید. البته لازم بذکر است مدت طول درمان تماما بستگی به پیچیدگی ها و میزان سطح مشکلات کودکان دارد و نمی توان تاریخ دقیقی را درباره ی زمان رسیدن کودک به شرایط آرمانی تعیین کرد. اما ممکن حتی در هفته های ابتدایی، با شناخت معیارهای بیماری و توصیه روانشناسان ادامه روند درمانی از طریق والدین و در منزل صورت پذیرد. در صورت رعایت کردن همه اصول طبق نظر کارشناسان مشاوره کودکان می تواند در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را برای درمان اختلالات کودک در پی داشته باشد.

البته شاید بتوان با توجه برخی توصیه ها از بروز بسیاری مشکلات در کودکان جلوگیری کرد. مواردی که در زیر به آنها خواهیم نتیجه ی بررسی و تحقیق بسیاری از بهترین مشاوره کودک در سراسر دنیاست که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم :

توصیه های بهترین مشاوره کودک

با مشاوره کودکان به فرزندان خود بیاموزیم که چگونه بر استرس غلبه کنند.

مساله ای که بهترین مشاوره کودک و والدین تجربه کرده‌ اند این است که کودکان در سال‌ های جوانی احساس اضطراب می­ کنند، در مورد نمراتشان نگران هستند و برای بهتر بودن در مدرسه تحت فشارند. موضوع دردآور در این رابطه این است که در برخی موارد مشاهده شده حتی کودکانی هستند که به خاطر فشار ناشی از استرس، خودکشی کرده‌اند. این نوع خودکشی‌ها بیشتر در محیط‌ هایی اتفاق می‌افتد که افراد دستاورد های زیادی دارند و در این محیط، کودکان از خود انتظارات بالایی دارند.

مشاوران کودک بر این باورند که شیوه‌ی زندگی بزرگسالان، به کودکان نشان می‌دهد که استرس بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی موفق است. مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد مصرف قهوه زیاد، برنامه‌ ریزی بیش از حد در طول روز، زندگی در یک حالت پایدار از کار، رانندگی و امور طاقت فرسا در شب منجر به ایجاد یک حالت عصبی و مضطربانه در افراد می‌گردد. در این شرایط افراد به ناچار برای آرام کردن خود از الکل، داروهای خواب آور یا زاناکس استفاده می‌کنند.

در کل، این یک سبک زندگی برای الگوگیری کودکان خوب نیست. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد کودکانی که پدر و مادرشان در معرض فرسودگی شغلی در محل کار قرار دارند، بیشتر از همسالانشان در معرض فرسودگی تحصیلی در مدرسه قرار می‌گیرند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی مشاوره کودکان راه های بهبود زیادی برای والدین و فرزندان روشن می سازد.

در این موارد بهترین مشاوره کودک توصیه می کند که والدین به فرزندان خود، مهارت‌ انعطاف‌ پذیر بودن در مواجهه با وقایع تنش ­زا را آموزش بدهند. هرچند نمی‌توان خواسته‌ ها و وضعیت‌ های پیش‌ آمده در محل کار و مدرسه را تغییر داد، اما می‌توان از تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس برای مقابله با فشارهایی که کودکان با آن مواجه هستند، استفاده کرد. مشاوران کودک بر این باورند که این ابزار به بچه ها کمک می­ کند تا بتوانند به سیستم عصبی “سمپاتیک و پاراسیمپاتیک خود واکنش نشان دهند.

بهترین مشاوره کودک

از کاری که می‌کنید لذت ببرید، نیازی نیست کار خاصی انجام دهید.

مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد در جوامع غربی، حتی در اوقات فراغت هم افراد تمایل دارند احساسات و هیجانات شدید را تجربه کنند. این درحالی است که این جوامع، افراد بایستی احساساتی با شدت کم و آرامش داشته باشند. این بدان معنی است که برنامه‌ های بچه‌ های ما اغلب به فعالیت‌ های اضافی و گردش‌های خانوادگی وابسته می‌شود، بدون این که واقعا مدتی برای استراحت خود داشته باشند.

به لحاظ روانشناسی هیچ چیز اشتباهی در هیجان، تفریح و در جستجوی تجربیات جدید وجود ندارد. اما هیجان، مثل استرس، فیزیولوژی ما را با ضربه زدن به سیستم “جنگ و گریز”  تضعیف می‌کند و باعث از بین رفتن آن می‌شود. بنابراین ممکن است والدین به صورت ناخواسته کودکان خود را پس از مدرسه یا در آخر هفته با استفاده از انرژی خودشان فرسوده کنند و به این ترتیب فرصت و زمان کمی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا بتوانند تنها باشند.

مشاوره کودکان

 

علاوه بر این، تحقیقات روانشناسی در زمینه مشاوره کودکان نشان می‌دهد که مغز ما زمانی که بر روی موضوع خاصی تمرکز نمی‌کند، نسبت به زمانی که روی موضوع خاصی تمرکز می‌کند احتمال اینکه ایده‌ های خلاقانه به وجود بیاورد افزایش می‌یابد. بنابراین بهترین مشاوره کودک توصیه می‌کند، به جای برنامه‌ ریزی بیش از حد برای بچه‌ها، باید فشار زمان را از آن‌ها بگیریم. تا کمتر تحت تاثیر گذشته و آینده باشند و بیشتر در زمان حال زندگی کنند.

بهترین مشاوره کودک بر این باور است که کودکان می‌توانند هر موقعیتی را به یک فرصت برای بازی تبدیل کنند. کودکان می‌توانند فعالیت های آرام بخش مانند خواندن یک کتاب را انتخاب کنند، با حیوان خانگی­ شان بازی کنند، یا به سادگی در زیر درختی دراز بکشند و گذر ابرها را  تماشا کنند. روانشناسان کودک معتقدند استراحت دادن به کودکان، به آنها کمک خواهد کرد که خلاق‌ تر و خلاق‌ تر باشند. در این وضعیت به همان اندازه نیز به بچه‌ ها کمک می‌شود تا به آرامش برسند. والدین امروزی نباید طبق اصول تربیتی سنتی با فرزندان خود برخورد کنند و باید طبق نیاز جوامع امروزی و متدهای روز مشاوره کودکان عمل کنند تا بتوانند به راحتی با مشکل فرزندشان برخورد کنند.

نکته‌ای که بهترین مشاوره کودک تأکید می‌کند این است که شرایط را به گونه‌ای نکنید که کودکان کلاً به چالش کشیده‌ نشوند و یا از فرصت‌ های یادگیری محروم شوند. مهم این است که برای آنها بیش از حد برنامه‌ ریزی نکنید و آنها را مجبور به انجام کاری نکیند. یعنی کاری نکنید که کودکان فرصت‌ های فراوان یادگیری و بازی مستقلانه را از دست بدهند و در خود و در افکار پوچشان غرق شوند و در نهایت یاد بگیرند که خوشبخت بودن تنها بودن است نه همیشه فعالیت کردن.

 

اشتباه کنید و یاد بگیرید که شکست بخورید.

پدر و مادر ها تمایل دارند فرزندانشان را از طریق نقاط قوت و فعالیت‌ هایی که به طور طبیعی در آنها قوی و نیرومند هستند به دیگران معرفی کنند. آنها می‌گویند فرزندشان ” ریاضی‌دان”، “فردی اجتماعی” یا ” یک هنرمند” است. اما تحقیقات روانشناسی دانشکده کارل دوک دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد که این ذهنیت، فرزند را به یک شخصیت خاص محدود می‌کند. طبق اصول مشاوره کودکان روانشناسان معتقدند این کار باعث می‌شود کودکان چیزهای جدیدی که در آن خوب نیستند را امتحان نکنند.

برای مثال، هنگامی که یک بچه عمدتاً به خاطر توانایی‌اش در ورزش ستایش می‌شود، احتمال کمی دارد که جایگاه راحت خود را ترک کند و برای فعالیت دیگری تلاش کند. تجربه‌ی مشاوران کودک نشان داده است که استفاده از این شیوه می‌تواند موجب اضطراب و افسردگی در هنگام شکست یا چالش شود.

بهترین مشاوره کودک معتقد است که مغز ما برای یادگیری چیزهای جدید برنامه‌ ریزی شده است. ما در کودکی و جوانی می‌توانیم چیزهای خوبی از اشتباهات‌ مان یاد بگیریم. بنابراین به جای اینکه نقاط قوت فرزند خود را شناسایی کنید، به آنها یاد بدهید که تا زمانی که تلاش می‌کنند واقعا می‌توانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. پژوهش‌های روانشناسی کودک نشان می‌دهد پس از این توصیه والدین، کودکان با خوشحالی و حتی اشتیاق در برابر چالش‌ها می‌دانند که باید فقط برای بهبود اوضاع تلاش کنند و کمتر احتمال دارد که احساس بدی را در مورد خود و استعدادهای خود داشته باشند.

بهترین مشاوره کودک

با دیگران خوب رفتار کنید.

بسیاری از افراد همچنین گمان می‌کنند که انتقاد از خود برای اصلاحشان اهمیت دارد. این در حالی است که خود آگاهی، موضوع به مراتب مهمتری است. مشاهده‌ی مشاوران در جلسات مشاوره با والدین نشان داده است اغلب والدین به طور ناخواسته به فرزندان خود آموزش می­دهند که از خودشان انتقاد کنند. برای مثال، اگر والدین به کودک می‌گویند که باید برای نتیجه بهتر تلاش بیشتری داشته باشد، کودک می تواند آن را به عنوان انتقادی از شخصیت خود دریافت کند و به طور طبیعی آن را درونی کند.

اما تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که خود انتقادی اساساً نوعی خود تخریب‌ گری است. خود انتقادگری  افراد را بر روی آنچه که به اشتباه از ایشان سرزده است متمرکز نگه می‌دارد، و نتیجه آن کاهش اعتماد به نفس آن‌هاست. به اعتقاد بهترین مشاوره کودک ادامه این روند باعث می‌شود که افراد از شکست هراسان شوند، و در نهایت عملکردشان مخدوش شود. مطالعات روانشناسی هم موید این مطلب است که این کار باعث می‌شود که شما راحت تر منصرف شده و در تصمیم‌گیری‌ ها ضعیف عمل کنید. تجربه‌ی مشاوره کودکان نشان داده است خود انتقادی باعث می‌شود زمانی که با یک چالش مواجه می‌شوید بیشتر مضطرب و افسرده شوید.

راه حل بهترین مشاوره کودک این است که به جای این کارها، والدین باید کودکان را تشویق کنند تا نگرش‌های خودشفقتی را نسبت به خود بروز دهند. به این معنی که با خودشان در زمان شکست و یا درد به عنوان یک دوست رفتار کنند. البته باید توجه داشته باشید که فرزندان نباید نسبت به خودش زیادی بخشنده و سهل گیر باشند یا خودش را در بند مصائب قرار ندهند.

تجربه‌ی مشاوران کودک در مشاوره با والدین نشان داده است که با این کارها بچه‌ها به تدریج یاد می‌گیرند که به خودشان آسیب وارد نکنند و در عین حال در مواجهه با مشکلات بیشتر تلاش کنند. برای مثال، یک کودک خجالتی با خودشفقی، به خود می‌گوید که گاهی اوقات احساس خجالت می‌کند و شخصیت او از طرف دیگران به عنوان یک کودک غیرهنجار، شناخته نمی‌شود. با این کار کودک می‌تواند اهداف کوچک و قابل کنترلی را برای خروج از لاک خود تعیین کند. و برای رسیدن به آن‌ها تلاش نماید. مشاوران کودک بر این باورند که این طرز تفکر به کودک اجازه می‌دهد تا در برابر چالش­ها برتری داشته باشد، مهارت‌های اجتماعی جدیدی را کسب کند و از اشتباهاتش درس بگیرد. در مشاوره کودکان این مسائل به درستی به والدین و کودکان آموزش داده می شود.

 

دلسوزی و مهربانی خود را به دیگران نشان دهید.

تحقیقات روانشناسان کودک نشان می‌دهد داشتن ارتباطات اجتماعی از دوران کودکی، مهمترین شاخص برای پیش‌بینی سلامت، شادی و حتی طول عمر افراد است. مشاوران روانشناسی همچنین معتقدند که داشتن روابط مثبت با دیگران برای شادی ما ضروری است، که به نوبه خود بر توانایی‌های فکری و موفقیت‌های نهایی ما تاثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، قابلیت دوست‌یابی یکی از اصلی‌ترین عوامل رسیدن به موفقیت است. تجربه‌ی مشاوران و روانشناسان نشان می‌دهد صرف نظر از مهارت‌های واقعی اگر شما نسبت به کسانی که در اطراف شما هستند، مهربان و دلسوز باشید از حمایت آن‌ها برخوردار خواهید شد. به همین خاطر بهترین مشاوره کودک پیشنهاد می‌کند برای موفقیت در دراز مدت به جای این که فقط بر خودتان تمرکز داشته باشید، به دنبال ایجاد روابط حمایت‌ کننده باشید.

مشاوره کودکان

 

کودکان به طور طبیعی مهربان و دلسوز هستند. اما همانگونه که جین تونگ (Jean Twenge) روانشناس در کتاب «نسل من» نوشته است، در دوران خردسالی افراد به طور فزاینده‌ای درگیر خودشان شده و خود محور می­­ شوند.در مشاوره کودکان به شما آموزش داده می شود که به لحاظ روانشناسی مهم است که غرایز طبیعی کودکان را به سمت مراقبت از احساسات دیگران سوق دهید. کلام آخر این که در جایگاه یک مشاور کودک به شما والدین توصیه می‌کنم که حتماً از همان کودکی فرزندانتان را تشویق کنید و به آن ها یاد بدهید خود را به جای دیگران قرار دهند و نسبت به دیگران مهربان باشند.

 

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام مرکز

به روزترین مطالب روانشناسی

گرفتن وقت اینترنتی

https://api.whatsapp.com

ساعت کاری کلینیک

شنبه تا جمعه - 8:00 - 20:00

تهران میدان انقلاب

ابتدای جمالزاده جنوبی کوچه دانشور پلاک 9 واحد 8